BAYRAMİÇ BEYAZI (BEYAZ NEKTARİN)

 
BAYRAMİÇ BEYAZI (BEYAZ NEKTARİN)
Anavatanı : Kazdağı (İda) - Bayramiç

Ağaç Hakkında : Bayramiç Beyazı fidanı yarı dik çok gelişir.Bayramiç Beyazı Beyaz nektarin (Beyaz tüysüz) uzun ömürlü bir ağaçtır .

Meyve Hakkında : Çeşit olarak ortalama 12 çeşittir.Biz şen fidancılık olarak bunun en iyi 3 türünü kültüre alıp çoğalttık.Bölgesel olarak beyaz nektarin tüysüz şeftali beyaz tüysüz nektarin olarakta isimlendirilir.

1- En erkenci : Meyve orta irilikte lezzetli ve kalitelidir 15 Haziran gibi toplanabilir.

2- Orta : Meyve iri,lezzetli ve çok hoş kokulu olup kalite bakımından üstündür.25 Temmuz gibi toplanabilir.

3- Geç Beyaz : Beyaz Nektarinin en irisi çok hoş kokulu ve lezzetlidir.Kalitesiylede ön plana çıkan beyaz nektarin 120 gr. ağırlığa ulaşabilir.Ağustos ortalarında toplanır.

11 yorum:

Muzaffer Adalı dedi ki...

Harika kazançlı bir meyve yanlız heryerde olmuyor iyi araştırıp yetiştirmek lazım

Anonim dedi ki...

ben bayramicliyim bizzat bu meyvenin üreticisiyim iyi para kazandırıyor ama daha fazla tanıtıma ihtiyacı var türkiyede bilmeyen cok insan var

mustafa bayrak dedi ki...

bizim buralarda tüysüz şeftali diye geçer çok kokulu çok lezzetli bi meyvedir.beyaz nektarin çokta kazançlı.yetiştiricilere öneririm.beyaz nektarin fidanını şenfidancılıktan güvenle alabilirsiniz.

Anonim dedi ki...

çekirdekten biteni mi yavuz olur yoksa sizin fidanlarmı yavuz olur ???????????????

Anonim dedi ki...

süper bir ürün

Anonim dedi ki...

slm lar !!
ben Ahmet Gümüs.
sayin üreticiler...ben 16 seneden beri kaman cevizi ile mücadele ediyorum 25 dönüm yer ve 250 agac ..senede 500 kg ceviz alamiyorum , karaleke yüzünden..ben bu hastaligi yurt disinda da dahi arastirdim,, ama care bulamadim,, ögrendigim tek sey yakin tarihte bununla ilgili hollanda bir calisma yaptigini ögrendim..insallah ilerideki günlerde buna bir care bulunur.....heppimiz icin hayirli olsun...
BEYAZ TÜYSÜZ seftali konusuna gelince , bunun bir sürü cesiti bulunmaktadir...eger kaliteli ve büyük meyve almak istiyorsaniz , bayramicte böyle fidan bulmak mümkündür..
Cenabi Allah herkeze bol kazanclar versin.....
sevgiler saygilar

Anonim dedi ki...

Kaman cevizini birak sende arkafasim git chandler fernor filan asila ne kafa yoruyorsun

Anonim dedi ki...

10 15 ton arası satılık bayramiç beyaz şeftalisi (tüğsüz) ulaşmak isteyen 0532 677 1331 Mehmet Karadeniz

Anonim dedi ki...

mersinde beyaz nektarin verimli olurmu olursa araştıralım ben yaparım vede burada size fidan satımı kolaylığı yaparım 05386381828

over dedi ki...

Adını aldığı bölgeye özgü bir meyve olan Bayramiç beyazı, kendine has tadıyla hem tüketicinin ilgisini çekiyor hem de üreticisine kazandırıyor.

Dünya üzerinde öyle tarım ürünleri var ki sadece tek bir coğrafyada yetişebiliyor, sadece o bölgenin iklim ve toprak yapısına uyum sağlayabiliyor. Buna rağmen çoğu zaman o dar alanın sınırlarını aşıyor ve kendini bir anda bambaşka pazarlarda bulabiliyor.

İşte bu ürünlerden biri de dünyada ve Türkiye’de sadece Bayramiç ilçesinde yetişen Bayramiç beyazı. Kaz dağları eteklerinde üretilip temmuz ayında büyük şehirlerdeki tüketicinin beğenisine sunulan meyve, oldukça kısa bir sürede tüketiliyor. Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera Aralık sayısında Bayramiç beyazının hikayesini, üretim metotlarını ve pazardaki potansiyelini ele aldı.

Uzun süre depolamaya uygun

Çanakkale-Bayramiç’te 90 yıl önce ekimine başlanan Bayramiç beyazının ticareti son 30 yıldır yapılıyor. Bayramiç yöresine lokalize olmuş meyve, kendine has kokusu ve aroması ile hemen bütün etli meyvelerden ayrılıyor. Kuru madde içeriği yönünden en sert şeftali çeşitleri ile aynı grupta yer alan Bayramiç beyazı, bu özelliği sayesinde uzun süre depolanabiliyor ve uzun mesafelere taşınabiliyor.

Bayramiç beyazı kendi çiçek tozuyla tozlaştığı için, hemen her türlü hava şartlarında meyve tutabiliyor. Kurağa dayanıklı bir meyve türü olması da, az suyla yüksek verim elde etmede önemli bir avantaj sağlıyor. Pazarlarda daha yüksek fiyat bulması nedeniyle de hem Bayramiç yöresi üreticileri hem de diğer bölgelerdeki üreticiler tarafından sıklıkla talep ediliyor.

over dedi ki...

Yakında AB yolcusu

Bayramiç beyazının bu denli rağbet görerek fiyatının artmasında kuşkusuz ürünün 2011 yılında almış olduğu “coğrafi işaret” yatıyor. Bayramiç Ziraat Odası ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nün ortaklaşa yürüttükleri çalışmaların ardından alınan coğrafi işaret tescili, ürünün hem değerini hem de üretimini arttırdı.

Üretimi 15 bin tonu geçen Bayramiç beyazının fiyatı ise birçok meyveye göre çok daha yüksek. Şu anda bölgedeki satış fiyatı 3-4 TL arasında değişen meyve, hallerde ise 6-7 TL’den satışa sunuluyor. Bu fiyatlar da Bayramiç beyazını bir taraftan “niş meyveler” arasına sokarken; diğer taraftan da üreticisine oldukça kâr sağlıyor.

Bugünlerde Bayramiç Ziraat Odası öncülüğünde, Bayramiç beyazının Avrupa Birliği Coğrafi Tescil Belgesi’ni almak için çalışmalar yürütülüyor. Son safhaya ulaşan uğraşlar başarıyla sonuçlanırsa, Bayramiç beyazı yakın gelecekte 28 Avrupa Birliği ülkesinin raflarında yerini alacak.

Bölgenin stratejik meyvesi

Bir bölgeyle özdeşleşmiş ürünler gerek o yörenin ekonomisinin büyümesinde gerekse bilinirliliğinin artmasında anahtar bir görev üstleniyor. Farklı aroması ve tadıyla Bayramiç üreticisinin yüzünü güldüren Bayramiç beyazı da yöresinin stratejik ürünlerinden bir tanesi. Pazarının yalnızca ülke içiyle sınırlı kalmayıp yurtdışına da açılmasıyla, gelecek yıllarda Bayramiç beyazı bir marka haline gelerek hem kendi hem de yöresinin ismini çok daha geniş kitlelere duyuracak gibi görünüyor.

Yorum Gönderme

 


Copyright © 2009 Şen Fidancilik |Designed by Şen Fidancılık |Converted to by Bayover