NASHI - HOSUI


NASHI - HOSUI

Anavatanı : 1972 - Japonya. Nashi kelimesi Japonca da armut anlamında kullanılmaktadır. Nashi-Hosui Japon armut çeşitlerinin dünyada en yaygın olanıdır.
Ağaç Hakkında : Ağaçları orta güçte yarı dik gelişir. Spur bir çeşit olduğundan sık dikime uygundur. Armut yetiştirilebilen tüm bölgelerimize önerilir. Enwinia (ateş yanıklığı) hastalığına dayanıklıdır. Çok verimli bir yapısı olduğundan mutlaka meyve seyreltmesi yapılmalıdır.
Meyve Hakkında : Meyveleri orta irilikte, açık kahve zemin üzerine sarı benekli ve az paslıdır. Uzun saplı, basık ve şişkindir. Meyve eti beyaz, çok sulu, müthiş aromalı ve lezzetlidir. Soğuk hava tesislerinde uzun süre muhafaza edilebilir. Ortalama 61 mm. genişlikte, sap hariç 53 mm. uzunlukta olup yaklaşık 140 gram ağırlığındadır.
Hasat Zamanı : Ağustos ayının 1. haftası.

2 yorum:

over dedi ki...

Naşi Armut
Naşi armudu, Bir diğer ismi Japon armudu olan bu meyve orta irilikte, açık kahverengi zemin üzerine sarı benekli bir meyvedir. Bu meyve az paslı, uzun saplı, basık ve şişkin bir armut cinsidir. Naşi armut çok sulu, eti beyaz, aromalı ve lezzetlidir. Uygun soğutma uygulandığında uzun süre tazeliğini kaybetmeyen naşi armudu diye bilinen armut yuvarlak şeklinden dolayı elmaya benzetilir. Armuttan çok elmaya benzeyen naşi armudu elma armudu adıyla da anılır. Naşi armudu çok nadirde olsa armuda benzeyen bir cinside vardır. Renk olarak çoğunlukla sarı renkte bulunmakla birlikte kırmızı, kahverengi, bronz renkte olanları da vardır. Hepsinin ortak noktası, üzerindeki beyaz noktalardır. Soğuk hava tesislerin de uzun süre saklanabilmektedir. Naşi armudu geniş adaptasyon kabiliyeti ile ülkemizin farklı bölgelerinde yetiştirilir. Armut çok soğuk havayı sevmeyen bir bitkidir. Ağır, havasız, kireç oranı yüksek alkali topraklarda yetiştirilemez. Organik madde içeriği zengini, derin, geçirgen topraklarda daha güzel yetişir. Ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgelerinde bir de İç Anadolu da naşi armudu yetişir.

Naşi armudu hasat zamanı, Ağaçları kuvvetli ve dikine gelişen bu bitki orta geç dönemde hasat edilir. Armut çeşitlerinden 10-12 gün sonra olgunlaşır. Naşi armudu meyvesi oldukça iri, açık sarı, üzerinde benekler bulunur. Naşi armudu tek tek dalından zarar verilmeden işçiler tarafından hasat edilir.

over dedi ki...

Naşi armudu soğuk hava depolarında 4-5 ay kadar depolanabilir. Diğer armutlara oranla soğuk hava deposunda kalma süresi uzundur. Daha fazla tutulması durumunda meyve içten kararır.

Naşi armudu hastalık ve zararları, Diğer armutlarda görülen ateş yanıklığı, küllenme, memeli pas hastalıkları naşi armutta da görülür. Bu hastalıkların görüldüğü bölgelerde ilaçlanma yapılması ve önlem alınması gerekir. Anaçları tercih ederken ayva anaçları yerine armut kökenli anaçların seçilmesi daha uygun olur. Dayanıklı çeşitlerin tercih edilmesi bahçenin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Naşi armudu faydaları, Naşi armudunun en önemli özelliklerinden birisi kanı nötralize etmesidir. Sağlığı koruyan bu elma doktoru sizden uzak tutar naşi armudu kansere karşı koruyucudur. Düzenli olarak yemeklerden sonra tüketilen naşi armudu, sigara ve aşırı dumanı, yanmaya maruz kalmış etlerin tüketimiyle insan vücuduna giren kanserojen maddelerin vücuttan hızla atılmasına yardımcı olur. Örneğin, kebap tarzı bir yemek yedikten sonra yenilen naşi armudunun etkisi ile, atılan idrarda kansere neden olan maddelerin normal değerlerinden 5 kat daha fazla olduğu ölçülmüştür. Özellikle eti fazla tüketen insanların beslenme programlarına yemekten sonra 1 adet naşi armudu eklemeleri gerekir. Kısaca tükettiğimiz armutlar vücudumuz için çok yararlıdır.

Yorum Gönder

 


Copyright © 2009 Şen Fidancilik |Designed by Şen Fidancılık |Converted to by Bayover